Reklama

Niedziela Sosnowiecka

Diecezja

Program duszpasterski

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Nasza diecezja ma swój udział w opracowaniu Programu duszpasterskiego Kościoła w Polsce na rok 2017/2018. Ogólnopolski program pn. „Jesteśmy napełnieni Duchem Świętym” został przygotowany przez Komisję Duszpasterską Konferencji Episkopatu Polski, której przewodniczy abp Wiktor Skworc. Katechezę o mistagogicznym wymiarze wychowania w rodzinie opracował ks. dr Michał Borda – dyrektor Wydziału Katechetycznego Kurii Diecezjalnej w Sosnowcu.

– Zaproszenie kapłana z diecezji sosnowieckiej do opracowania programu uważam za docenienie, zauważanie i dowartościowanie naszej diecezji, która może niewielka terytorialnie, to jednak dysponuje doświadczeniem katechetycznym zdobywanym na wielu płaszczyznach, bo przecież nasi katecheci uczą na terenach poprzemysłowych, rolniczych, w dużych miastach i małych miejscowościach. Poza tym nie wolno zapominać, że jest to teren dwóch województw – małopolskiego i śląskiego, a więc dwóch różnych historycznie i zwyczajowo regionów – powiedział ks. Borda.

Program duszpasterski na rok 2017/2018 został przygotowany w formie praktycznych zeszytów, a nie jak do tej pory w formie jednego tomu o charakterze teoretycznym. Zatem kapłani tworzący projekt opracowali 5 zeszytów o charakterze warsztatowym. Tylko jeden zeszyt ma charakter teoretyczno-pastoralny. Pozostałe dają kapłanom do rąk gotowe konspekty, scenariusze, opracowania, nabożeństwa. Jest więc zeszyt z konferencjami maryjnymi, czy zeszyt liturgiczny z propozycjami konkretnych nabożeństw. Jest zeszyt homiletyczny i wreszcie zeszyt katechetyczny z katechezami, które kierowane są do rad duszpasterskich, do dzieci i rodziców dzieci przygotowujących się do I Komunii św., do kandydatów do bierzmowania i w końcu do dorosłych. – Zostałem poproszony przez abp Wiktora Skworca, aby przygotować jedną z katechez dla rodziców, których dzieci przystąpiły już do sakramentu bierzmowania. W przygotowanej katechezie ukazałem potrzebę dalszego wtajemniczania chrześcijańskiego dorosłych, bo przecież z chwilą przyjęcia sakramentu dojrzałości chrześcijańskiej nie kończy się rola rodziców do ciągłego wychowywania w wierze swoich dzieci i troski o ich zażyłość z Jezusem Chrystusem – podkreślił ks. dr Michał Borda.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

2017-07-19 15:20

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Zmiany personalne w diecezji

[ TEMATY ]

diecezja

zmiany personalne

Karolina Krasowska

Wybrani proboszczowie, administratorzy i wikariusze 26 maja w parafii Ducha Świętego w Zielonej Górze otrzymali od pasterza diecezji bp. Tadeusza Lityńskiego dekrety kierujące do posługi w nowych parafiach

Wybrani proboszczowie, administratorzy i wikariusze 26 maja w parafii Ducha Świętego w Zielonej Górze otrzymali od pasterza diecezji bp. Tadeusza Lityńskiego dekrety kierujące do posługi w nowych parafiach

Duchowni, którzy w okresie wakacyjnym zmieniają placówkę duszpasterską, we wtorek 26 maja br. odebrali z rąk pasterza diecezji dekrety nominacyjne, a księża przechodzący na emeryturę podziękowania za wieloletnią posługę.

Wybrani proboszczowie, administratorzy i wikariusze 26 maja w parafii Ducha Świętego w Zielonej Górze otrzymali od pasterza diecezji bp. Tadeusza Lityńskiego dekrety kierujące do posługi w nowych parafiach, a księża przechodzący na emeryturę podziękowania za wieloletnią posługę. Tegoroczne zmiany personalne objęły blisko ponad 50 księży.
CZYTAJ DALEJ

Jest zawiadomienie do prokuratury w sprawie profanacji krzyży w trakcie koncertu w Chwałkowie

2026-07-07 06:48

[ TEMATY ]

profanacja

skandal

Centrum Monitoringu Chrystianofobii Fidei Defensor

Jest zawiadomienie do prokuratury w sprawie profanacji krzyży w trakcie koncertu w Chwałkowie. Lokalni wierni i księża organizują modlitwy ekspiacyjne.

O sprawie pisaliśmy tutaj: Płonące krzyże podczas koncertu za pieniądze podatników! Czy w Polsce można już bezkarnie deptać świętości? Organizatorzy festiwalu muzyki death-metalowej w Chwałkowie odcięli się od aktu profanacji, a zespół przekonywał, że nie chciał nikogo obrazić. Muzycy zadeklarowali jednak, że zrobiliby to jeszcze raz.
CZYTAJ DALEJ

Meeting w Rimini: Leon XIV gościem specjalnym

2026-07-09 17:56

[ TEMATY ]

Papież Leon XIV

Meeting

Rimini

@Vatican Media

Papież Leon XIV

Papież Leon XIV

Wizyta Leona XIV będzie centralnym wydarzeniem tegorocznego Meetingu w Rimini – międzynarodowego spotkania kulturalno-społecznego organizowanego przez środowisko Comunione e Liberazione. Wydarzenie odbędzie się od 21 do 26 sierpnia pod hasłem „Miłość, co wprawia w ruch słońce i gwiazdy”, zaczerpniętym z „Boskiej Komedii” Dantego. Prezes Fundacji Meeting Bernhard Scholz podkreślił, że encyklika Magnifica humanitas stała się dla organizatorów ważną inspiracją tegorocznych debat.

Program 47. edycji wydarzenia zaprezentowano w ambasadzie Włoch przy Stolicy Apostolskiej. „W centrum tegorocznego Meetingu w Rimini będzie wizyta Papieża Leona XIV. Jego udział jest źródłem wielkiej radości” – powiedział Bernhard Scholz.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję