Reklama

Niedziela Przemyska

Misja Argentyna

W Rakszawie Górnej miała miejsce wyjątkowa uroczystość. Ksiądz Damian odczytał głos Boży w swoim sercu, który już niedługo zaprowadzi go do odległych stron świata.

Niedziela przemyska 43/2024, str. III

[ TEMATY ]

misje

Archiwum parafii

Nasza parafia powiększa się dziś o tysiące argentyńskich serc

Nasza parafia powiększa się dziś o tysiące argentyńskich serc

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

W kościele parafialnym Najświętszej Maryi Panny Matki Kościoła 13 października została odprawiona Msza św. posłania, podczas której bp Krzysztof Chudzio wręczył krzyż misyjny naszemu rodakowi – ks. Damianowi Decowi, który w niedługim czasie uda się na misje do Argentyny.

Słowa podziękowania

Swoją obecnością zaszczyciło nas wielu wspaniałych gości związanych szczególnie z naszą parafią, a także z ks. Damianem. Oprócz bp. Krzysztofa Chudzio modlili się z nami: o. Kazimierz Szymczycha – Sekretarz KEP ds. Misji, ks. Marek Wilk i ks. Jan Kuca – dziekani dekanatu Żołynia, ks. Piotr Babijczuk – proboszcz parafii Tarnawiec, w której ks. Damian posługiwał przez ostatnie kilka lat, proboszcz z naszej parafii ks. Wojciech Wojtas, a także inni licznie zgromadzeni kapłani, szczególnie koledzy kursowi ks. Damiana.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Mszę św. posłania uświetnił zespół Mio Dio z parafii Tarnawiec, który w ten sposób chciał wyrazić więź z ks. Damianem i podziękować za jego serce włożone podczas posługi wśród dzieci i młodzieży. Także nasza parafialna schola pod batutą pani Moniki Figieli spisała się znakomicie. Nad całością oprawy muzycznej czuwał pan organista Mirosław Kiełbasa.

Reklama

Wszyscy zgromadzeni parafianie i goście, a szczególnie rodzice ks. Damiana, rodzeństwo, cała rodzina i przyjaciele ze wzruszeniem przeżywaliśmy każdy moment, zwłaszcza homilię, w której bp Chudzio mówił o stawianiu Pana Boga na pierwszym miejscu, o umiejętności dokonywania mądrych wyborów wobec różnych dóbr tego świata.

Głos i poświęcenie

Kaznodzieja zwrócił też uwagę, że dzisiejsza liturgia słowa niebywale wpisuje się w tą uroczystość i okoliczności, jakie dziś są naszym udziałem. Ksiądz Damian odczytał głos Boży w swoim sercu, który prowadzi go do odległych stron, a dobra w postaci dobrze znanych, niejako pewnych miejsc i warunków duszpasterskich, potrafi poświęcić w imię ewangelizowania potrzebujących w odległym, obcym dla siebie miejscu i klimacie. Szczególnie mocno wybrzmiały słowa z dzisiejszej Ewangelii o porzuceniu swoich najbliższych dla spraw Bożych, które to porzucenie jest związane z ogromną obietnicą jednoczesnego pozyskania większej niż pierwotnie ilości sióstr, braci, matek…, jak również „życia wiecznego w czasie przyszłym”.

Myślę, że to największa pomoc, otucha i radość dla ks. Damiana, który wyrusza w tak niezwykłą podróż pod względem odległości od Polski – ok. 12 800 km.

Pod koniec Mszy św., już po otrzymaniu krzyża i błogosławieństwa misyjnego przez ks. Damiana z rąk biskupa, przedstawiciele naszej parafii oraz z parafii Tarnawiec złożyli ks. Damianowi życzenia. Wszyscy jesteśmy dumni. Chcemy dziękować Panu, że tą łaską obdarzył naszego księdza, który wyrusza do Argentyny. Szczególnie za to, że z taką odwagą i ufnością odpowiedział na to powołanie.

2024-10-22 13:24

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Szef MIVA Polska: chcemy pomóc misjonarzom i poprawić bezpieczeństwo na drodze

[ TEMATY ]

misje

Archiwum Salezzjańskiego Wolontariatu Misyjnego

Wyposażenie misjonarzy w środki transportu i uwrażliwienie kierowców na bezpieczeństwo na drodze - to według ks. Jerzego Kraśnickiego, dyrektora organizacji MIVA Polska, główne cele XVI Ogólnopolskiego Tygodnia św. Krzysztofa. Rozpoczął się on w niedzielę pod hasłem "Niesiemy Chrystusa na peryferie świata". W ramach wydarzenia prowadzona jest coroczna akcja "Podaruj 1 grosz za 1 bezpiecznie przejechany kilometr na środki transportu dla misjonarzy".

- W tej chwili potrzebujemy pieniędzy na zakup rowerów dla misji m.in. w Kongu, Senegalu, Kamerunie, Tanzanii i w innych krajach. Koszt jednego roweru to około 500 zł - powiedział KAI ks. Kraśnicki.
CZYTAJ DALEJ

Warszawa 1944. Walka była koniecznością

2026-07-31 21:37

[ TEMATY ]

Powstanie Warszawskie

Sylwester Braun ps. „Kris”/Wikimedia Commons/CC

Powstanie Warszawskie. Ruiny Śródmieścia i gmach Prudentialu trafiony przez 2-tonowy pocisk z moździerza „Thor” w dniu 28 sierpnia 1944 r.

Powstanie Warszawskie. Ruiny Śródmieścia i gmach Prudentialu trafiony przez 2-tonowy pocisk z moździerza „Thor” w dniu 28 sierpnia 1944 r.

W sobotę, 1 sierpnia 2026 r. mijają 82 lata od wybuchu Powstania Warszawskiego, największej i najlepiej zorganizowanej operacji militarnej w okupowanej przez Niemców Europie z szansą na zwycięstwo. To jedyny w historii 2. wojny światowej przykład tak długotrwałej i bezprzykładnie heroicznej walki w warunkach ogromnej dysproporcji sił, a dla współczesnych lekcja wiary w Boga i człowieka, i wyjątkowo ważna lekcja miłości Ojczyzny.

Jak co roku, 1 sierpnia o godz. 17:00, w godzinę „W”, w całym kraju zawyją syreny alarmowe, a Polacy oddadzą należny hołd bohaterom i ludności cywilnej walczącej Warszawy.
CZYTAJ DALEJ

Pielgrzymujące relikwie św. Franciszka. Po raz pierwszy dotarły do Rumunii

2026-07-31 20:20

[ TEMATY ]

relikwie

Rumunia

Św. Franciszek z Asyżu

Karol Porwich/Niedziela

Relikwia „ex massa corporis” św. Franciszka z Asyżu po raz pierwszy dotarła do Rumunii. W ramach pielgrzymki krajowej odwiedzi 32 miejsca w ośmiu diecezjach i eparchiach katolickich obrządku łacińskiego i greckokatolickiego.

Pielgrzymka, rozpoczęta 31 lipca w Oradei, zakończy się 16 października w Timișoarze. Organizuje ją Prowincja św. Józefa Braci Mniejszych Konwentualnych w Rumunii z okazji osiemsetnej rocznicy śmierci św. Franciszka.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję