Reklama

Z Watykanu

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Papieskie wakacje

W domku w Les Combes

Benedykt XVI przybył 13 lipca do Les Combes w gminie Introd w Dolinie Aosty, gdzie spędzi część tegorocznych letnich wakacji. Papież po raz trzeci wypoczywa w domku, który w 2000 r. wzniesiono dla Jana Pawła II.
Podobnie jak poprzednik, z okna sypialni podziwia wspaniały widok na masyw największego szczytu Europy - Mont Blanc. W pokoju stanął także nowy fortepian, a w ogródku pod rezydencją grill i wielki parasol, pod którym Benedykt XVI może spożywać posiłki czy pracować.
Benedykt XVI najprawdopodobniej pracuje nad drugą częścią książki o Jezusie z Nazaretu oraz nad przemówieniami, które wygłosi w czasie wrześniowej wizyty w Republice Czeskiej.
Nie przypuszcza się, by Papież, który nie jest z zamiłowania piechurem, jak Jan Paweł II, wychodził na dłuższe wycieczki. Zresztą na terenie rezydencji i w najbliższej okolicy ma możliwość odbywania niemęczących spacerów wśród zieleni i w absolutnym spokoju: nad jego bezpieczeństwem czuwa w Les Combes trzysta osób.

Siewca wyszedł siać

Benedykt XVI naucza

Obecność chrześcijan na uniwersytetach staje się coraz bardziej wymagająca, a zarazem fascynująca, albowiem wiara powołana jest, jak w ubiegłych stuleciach, by oddawać swoją niezastąpioną posługę wiedzy, która we współczesnym społeczeństwie stanowi motor rozwoju. Od wiedzy, wzbogaconej wkładem wiary, zależy zdolność każdego narodu do patrzenia z nadzieją w przyszłość, przezwyciężając pokusy czysto materialistycznej wizji życia i historii.
Z przemówienia do uczestników Europejskiego Spotkania Studentów, 11 lipca 2009 r.

Rozwiązanie aktualnych problemów ludzkości nie może być jedynie techniczne, ale musi liczyć się z wszystkimi potrzebami osoby, obdarzonej duszą i ciałem. „Absolutyzm techniczny”, którego najwyższym przejawem są niektóre praktyki przeciwne życiu, mógłby bowiem nakreślić ponury scenariusz przyszłości ludzkości.
Uczynki, które nie respektują prawdziwej godności osoby, nawet kiedy wydają się uzasadnione „wyborem miłości”, w rzeczywistości są owocem „materialistycznego i mechanistycznego pojmowania życia ludzkiego”, które sprowadza miłość pozbawioną prawdy do roli „pustej skorupy, którą można wypełnić według własnego uznania” (por. encyklika „Caritas in veritate”, n. 6) i może mieć negatywne następstwa dla integralnego rozwoju człowieka.
Przed modlitwą „Anioł Pański”, 12 lipca 2009 r.

Republika Czeska, 26-28 IX 2009

Program podróży Benedykta XVI

Reklama

Pragę, Brno i Starą Boleslav - odwiedzi Benedykt XVI w czasie swej podróży apostolskiej do Republiki Czeskiej w dniach 26-28 września.
W Pradze Papież będzie się modlił w kościele Najświętszej Maryi Panny Zwycięskiej, gdzie znajduje się słynna figura Dzieciątka Jezus. Spotka się z prezydentem oraz władzami. Wieczorem w stołecznej katedrze rozpoczną się Nieszpory z udziałem duchowieństwa, osób zakonnych, seminarzystów oraz członków ruchów i stowarzyszeń kościelnych.
W niedzielę Papież odleci do Brna, gdzie na terenie lotniska Tuřany o godz. 10 rozpocznie się Msza św. Po powrocie do Pragi, w Sali Tronowej Pałacu Arcybiskupiego odbędzie się spotkanie ekumeniczne.
W poniedziałek - w ostatnim dniu wizyty - Benedykt XVI uda się rano do miasteczka Stará Boleslav, gdzie zaplanowano wspomnienie liturgiczne św. Wacława, patrona Czech. Będzie to również spotkanie z młodzieżą. Następnie Ojciec Święty powróci do Pragi, a stamtąd do Rzymu.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Na blogach piszą

Także Święta Rodzina była uciekinierem i dopiero po przekroczeniu granicy palestyńsko-egipskiej wyzwoliła się od gniewu Heroda. My, chrześcijanie, jesteśmy uczniami tego Dziecka, które zostało ocalone, ponieważ ziemia obca nie wyrzuciła Go w morze, nie umieściła Go w centrum identyfikacji itd., nie uznała Go za niebezpiecznego intruza, ale nie czyniąc wielkich historii, przyjęła Go. Jak miliony istnień ludzkich czynią od tysięcy lat.
Kościół jest (w sprawie nielegalnych imigrantów - przyp. red.) mniej milczący niż zazwyczaj, mówi mocno i nie przy pomocy szeptów i uśmieszków jak innymi razy. Dziękuję.
Blog ks. Beppe Giuntiego

Papież miał wypadek

Przebywający na wypoczynku w Les Combes w Alpach Benedykt XVI uległ 17 lipca w swej wakacyjnej rezydencji wypadkowi - poślizgnął się i doznał złamania nadgarstka prawej ręki. Benedykt XVI został odwieziony do szpitala w Aoście, stolicy regionu. Do szpitala wszedł o własnych siłach. Po badaniach poddał się zabiegowi chirurgicznemu i powrócił do domu w Les Combes.

Rok Kapłański

Św. Jan Maria Vianney powiedział

Na tym świecie niebo i piekło są przed nami zakryte. Niebo dlatego, że gdybyśmy znali całe jego piękno, chcielibyśmy tam pójść za wszelką cenę i sprawy doczesne przestałyby nas w ogóle zajmować. Piekło dlatego, że gdybyśmy znali jego męczarnie, staralibyśmy się ze wszystkich sił go uniknąć.

2009-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Watykan/ Ukaże się pierwsza encyklika Leona XIV: troska o człowieka w dobie sztucznej inteligencji

2026-05-25 07:05

[ TEMATY ]

Encyklika

Vatican Media

Trosce o człowieka w dobie sztucznej inteligencji jest poświęcona pierwsza encyklika papieża Leona XIV „Magnifica Humanitas”, która zostanie opublikowana w poniedziałek. Po raz pierwszy AI będzie wiodącym tematem dokumentu papieskiego nauczania. Nowością jest też udział Leona XIV w jego prezentacji.

Polska redakcja Radia Watykańskiego – Vatican News opublikuje dziś bezpłatny audiobook Encykliki Leona XIV „Magnifica humanitas”. Już dziś w południe będzie można odsłuchać „Wprowadzenie” i pierwszy rozdział dokumentu na portalu Vatican News. Kolejne części pierwszej encykliki Leona XIV będą udostępnione w najbliższych dniach.
CZYTAJ DALEJ

Kościół w Ghanie przygotowuje się na przyjęcie encykliki o sztucznej inteligencji

2026-05-24 18:30

[ TEMATY ]

Kościół w Ghanie

przyjęcie encykliki

Vatican Media

Warsztaty dla liderów wspólnot religijnych w Ghanie

Warsztaty dla liderów wspólnot religijnych w Ghanie

W Akrze zakończyły się warsztaty dla liderów wspólnot religijnych poświęcone etycznej i duszpasterskiej odpowiedzi na nowe technologie. W ten sposób Kościół katolicki w Ghanie aktywnie przygotowuje się do przyjęcia pierwszej encykliki papieża Leona XIV Magnifica Humanitas, która będzie zaprezentowana w poniedziałek, 25 maja w Watykanie.

Strategiczne spotkanie, które odbyło się w Narodowym Sekretariacie Katolickim w Akrze, zgromadziło pięćdziesięciu wysokich rangą liderów Kościoła, w tym diecezjalnych dyrektorów ds. komunikacji oraz członków Konferencji Wyższych Przełożonych Zgromadzeń Zakonnych Ghany. Warsztaty przeprowadzono za formalną aprobatą Dykasterii ds. Służby Integralnemu Rozwojowi Człowieka, co odzwierciedla rosnącą globalną troskę Kościoła o etyczne konsekwencje sztucznej inteligencji
CZYTAJ DALEJ

Zmarł śp. ks. Franciszek Dylus

2026-05-25 13:31

Karol Porwich/Niedziela

Ks. Franciszek Dylus

Ks. Franciszek Dylus

24 maja 2026 r., w wieku 87 lat, w 65. roku kapłaństwa, odszedł do Pana śp. ks. prał. dr Franciszek DYLUS, emerytowany proboszcz Parafii pw. Św. Franciszka z Asyżu w Częstochowie.

Arch. Częstochowska
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję